Elektronické tlačítko XT

V prvopočátku se v Kompaktech XT používal v celku kvalitní mikrospínač. Měl úctyhodné parametry co se týče protékajícího proudu ale i jeho samotné životnosti v počtu stisků. Ale i tak nevydržel dlouho. Takže bylo potřeba aby poměrně velký proud tekl pokud možno přes tranzistor a mikrospínačem tranzistor pouze ovládat. Protože se v součástkách pohybuji více jak 15 let, vyhledal jsem vhodný tranzistor typu MOSFET s kanálem P, které se používají pro připojení zátěže přímo proti zápornému pólu baterie. V době kdy tlačítko vznikalo byl dobře dostupný tranzistor IRF7425, který splňoval potřebné parametry. Byl malý, výkonný a za rozumné peníze. Jeho lepší bráška IRF9310 nebyl v tu dobu k sehnání a když už tak byl předražený. IRF9310 byl k nalezení na základních deskách některých notebooků. Dnes by se dal asi najít ještě výkonnější. Neměl jsem tu potřebu a stále používám osvědčenou IRF7425.

Udělal jsem 2 verze těchto e-tlačítek, rozdíly jsou popsány u jednotlivých Downloadů na konci článku. Elektronické tlačítko je napájeno z 1 nebo 2 článků Li-xx. Tlačítkem TL ovládáme výkonový tranzistor T1, kterým teče hlavní proud do zátěže. Je to velmi jednoduché zapojení bez jakýchkoli ochran, tedy doporučuji používat baterie Li-xx s ochranou PCB. Ochrana v případě jakékoli kolize omezí protékající proud a tím pádem nedojde ke zničení výkonového tranzistoru. V opačném případě při použití  baterie bez PCB či napájení z jiného zdroje je dobré obvod doplnit pojistkou. Tranzistor vydrží při plném otevření 15A ale pozor s vybíjejícím se akumulátorem snese o něco méně tedy pojistku doporučuji volit mezi 6-10A. Tranzistor , pokud je to možné, je dobré opatřit nalepením malého chladiče přímo na pouzdro v případě konstrukce „vrabčí hnízdo“ nebo k elektrodám D a S připájet silnější drátky, které jako chladič poslouží. DPS je navržena do kruhové dutiny ze dvou kusů. Po osazení součástkami se oba kusy složí, sletují a vznikne tvar písmene T. Do špičky, frézované prokovené drážky můžete připájet v podstatě cokoliv, drátek, španěla či šroubek. Je to výstup pro zátěž. Druhý konec zátěže připojíme přímo na -pol baterie nebo zdroje.

eTlacitkoSchemaSchéma zapojení.

eTlacitkoTopPohled na DPS horní strana.

eTlacitkoBottPohled na DPS spodní strana.

eTlacitkoOszTopOsazovací plán horní strany.

eTlacitkoOszBottOsazovací plán spodní strany.

dpseTlacitko1

dpseTlacitko2

Seznam použitých součástek
R1 68-220R rezistor SMD velikost 0805 volit dle použité LED diody
R2 10K rezistor SMD velikost 0805
T1 IRF7425 tranzistor SMD pouzdro SO8
TL KSR232 mikrospínač SMD
D1 LED LED dioda v pouzru PLCC2 nebo 3528

Vše děláte na vlastní nebezpečí. Autor nebere žádnou zodpovědnost za vaše případné újmy na zdraví, životě, majetku či jiné.