RC Modely

V poslední době jsem se začal ve svém volném čase, kterého až tolika nemám, věnovat se synkem leteckému modelářství. Dostat mého synka z domu kamkoli do přírody bylo až doposud nepřekonatelný úkol. Kdysi před několika lety jsem se leteckému modelářství věnoval a pořídil jsem začátečnický model Tough Boy s tlačnou vrtulí od českého výrobce Hacker Model, vysílačku a veškeré potřebné vybavení. Tehdy za nemalé peníze dnes je situace mnohem příznivější. Modely a modelářské potřeby jsou čím dál tím více dostupnější. Začátky byli velmi těžké. Po sestavení modelu jsem potřeboval model zalétat a neměl jsem nikoho po ruce kdo by mě to udělal. Tedy první start dopadl karambolem, téměř zničeným modelem. To mě neodradilo model jsem opravil a druhý start už vyšel ale nebylo to ono. Model jsem na dlouhou dobu odložil dokud ho  syn neobjevil. Model jsme spolu oprášili, koupili nový Li-ion akumulátor spolu s pořádnou nabíječkou a vyrazili na louku. Historie se opakovala, let se nekonal. Zlámaná vrtule a drobné poškození. Odstranili jsme závady, pořádně vyvážili a s obavami hurá na louku. Model má doporučenou vzletovou hmotnost 330g a po zvážení nám váha ukázala téměř 360g což je na 280tku motor hodně při přímém pohonu bez převodovky. Proto jsem vzal sebou i 3 článkovou Li-Ion baterii pro případ, že by to s 2 článkovou nechtělo letět. Model s 2 článkovou baterií jsem zdvihl nad hlavu. motoru dal plný výkon a hodil. Obavy se potvrdili model sice letěl ale šplhat se mu nechtělo. Vyměnil jsem baterii za 3 článek a start opakoval. Model začal okamžitě stoupat. Synek jásal radostí a běhal po louce jak splašený. Mě se v tu chvíli do žil nalil adrenalin jako nikdy před tím. Model jsem ve vzduchu nešetřil a po cca 5 minutách letu se motor zastavil. Motor nevydržel. Pořídil jsem další motor 280 ale určený pro pohon z akumulátorů Li-Ion. Taky nevydržel dlouho. Nakonec jsem na Hobbykingu objevil naprosto dokonalý střídavý motor. Velikostně odpovídal potřebám a cena za set s regulátorem byla velmi příznivá. Investice se nám vyplatila. S tímto motorem model létá jako ďas a na 3 článek 1000mAh létáme cca 30minut.


Mezitím co jsme opravovali, upravovali Tough Boy jsme se synkem šmejdili po netu co jiného nového. Kolega v práci mě nasměroval na velmi zajímavé stránky Flitetest. Po shlédnutí tohoto videa bylo jasno co dál. Předloha modelu z pohádky Ledadla od Walta Disneye. Nic lepšího jsme nemohli najít.

Play Youtube VideoFT Duster


Se stavbou modelů od píky jsem neměl vlastně vůbec žádné zkušenosti. Kolega v práci mě ujišťoval, že na tom nic není. tedy jsem si nechal vytisknout plán v 1:1 nakoupil stavební materiál Starlon v Uni Hobby a pustil se sám do stavby. Syn mě samozřejmě jak začal model postupně vznikat sekundovat a radit. Nebylo to až tak těžké to dát dohromady. Materiál se celkem dobře řezal lámacím nožíkem a lepili jsme tavným lepidlem. Během stavby jsem si začal uvědomovat více konstrukci letadla a fakt, že k výškové a směrové ovládací ploše přibyli křidélka. Tohle řídit nebude sranda. Sestavil jsem podle návodu z internetu převodní PPM2USB, nainstaloval letecký simulátor a začal pilně trénovat. V simulátoru létat mě celkem šlo ale přistát bylo z prvopočátku nad moje schopnosti. Model jsme dokončili a s přesvědčením, že jsem na simulátoru odlétal už dost hodin vyrazil na louku. Létal jsem to ano ale jen chvíli a jen pár metrů. Model jsem úspěšně rozmlátil to malých kousíčků. Momentálně dokončujeme třetí verzi tohoto modelu a ještě jsme si moc nezalétali/nezaběhali. Ale to dáme!!!!